Купувати чи продавати? Що чекає на курс долара у травні

Купувати чи продавати? Що чекає на курс долара у травні

Фото: minfin.com.ua

Стрибки курсу сприймаються українцями досить нервово, оскільки, як свідчить практика, є провісниками швидкого подорожчання товарів та послуг. Не дивно, що різке зростання курсу наприкінці минулого тижня змусило громадян трохи понервуватись. І хоча в НБУ сказали, що коливання курсу «не несуть жодної загрози», а вже у понеділок долар почав знижуватись, питання залишилися.

Чи дійсно національній валюті найближчим часом нічого не загрожує, яким буде курс долара на початок літа і чи варто зараз купувати долари? На ці запитання Коротко про відповів фінансовий аналітик Андрій Шевчишин.

Керована гнучкість

– На сьогодні Нацбанк виступає головним регулятором валютного ринку, і саме від дій НБУ залежить напрямок руху, швидкість та зони цінового перелому ринку, – зазначив аналітик у розмові з Коротко про. – Як відомо, НБУ з минулого року перейшов до керованої гнучкості курсу. І тут ключове слово — «керованої». У цьому разі, з одного боку, Нацбанк має достатні ресурси для приведення валютного ринку до балансу через інтервенції валюти або викуп надлишкової пропозиції з ринку. А з іншого боку, НБУ має широту влади, регулюючи обмеження та дозволи.

За словами Андрія Шевчишина, ресурсів у Нацбанку на сьогодні достатньо. Золотовалютні резерви знаходяться на максимальних історичних рівнях — $43,8 млрд. Є домовленості з партнерами із зовнішньої фінансової допомоги — $38 млрд у 2024 році. Позитивне рішення США зняло ризики як емісійного фінансування дефіциту бюджету, так і регуляторних змін, які б змінили баланс валютного ринку до кінця року.

Також, продовжує експерт, окрім кредитно-грошового регулювання, управління валютними та банківськими обмеженнями, є можливість впливати на ринок ще через держбанки, частка яких становить понад половину системи.

У результаті, дійшов висновку експерт, НБУ справді керує курсом і за достатнього арсеналу коштів може зробити все необхідне, щоб курсові коливання не несли жодної загрози.

Вплив на інфляцію буде мінімальним

Треба сказати, що курс долара непокоїть українців як сам собою, так і як один з основних чинників, що впливають на інфляцію. На думку експерта, зараз цей вплив буде невеликим.

— Безумовно, девальвація гривні вплине на інфляцію, але цей вплив буде стриманим, оскільки імпортери давно закладали в імпорт курс 40-42 грн за долар, — пояснив Шевчишин. – А оскільки курс зупинився на позначці нижче 40, гострого перегляду цін реалізації імпорту не передбачається – принаймні до кінця літа. Крім цього, ослаблення гривні стимулюватиме експортерів та стримуватиме імпортерів.

Також високий курс вплине на спекулянтів, оскільки гривнева ліквідність обмежена, додав експерт. І, звичайно, вищий курс означає вищі бюджетні надходження від зовнішньоекономічної діяльності.

Яким буде курс влітку

У середу, 1 травня, середній курс долара на готівковому ринку становив 39,40/39/90 грн, євро – 42,24/42,90. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначках 39,72 грн за долар та 42,81 грн за євро.

Для порівняння: місяць тому, 1 квітня 2024 року, готівковий курс в українських банках становив 38,90/39,42 грн за долар, на чорному ринку – 39,10 грн.

Відповідаючи на запитання, що зараз краще робити з валютою – купувати чи продавати, Андрій Шевчишин відповів, що у разі купівлі доларів та євро виправданою буде лише довгострокова інвестиція. Тобто купувати валюту на останні гроші, сподіваючись через місяць продати дорожче, не варто: заробити не вийде.

— Загалом очікуємо стабілізацію курсу. Думаю, до серпня долар перебуватиме у межах 39-40 грн, євро – 41-42 грн, – підсумував експерт.

Джерело

Новини України