Пенсійні надбавки, зростання цін та валютного курсу: що чекає на українців у травні

Пенсійні надбавки, зростання цін та валютного курсу: що чекає на українців у травні

Фото: REUTERS

Тарифи: поки що без змін

У «Нафтогазі» вже повідомили, що термін дії тарифу «Фіксований» для побутових споживачів продовжено ще на один рік, тобто до 30 квітня 2025 року. Тобто ціна газу для населення залишиться на рівні 7,96 грн за куб.

Внаслідок російських обстрілів ситуація з електропостачанням набагато складніша. Раніше у розмові з Коротко про експерти говорили, що не виключають зростання тарифів уже у травні-червні. Але, як стало відомо минулого тижня, уряд продовжив пільгову ціну на електроенергію для населення на місяць. Принаймні до 31 травня 2024 року світло для побутових споживачів не подорожчає: як повідомили в Міненерго, тариф на електроенергію становитиме 2,64 грн/кВт*годину. Водночас в уряді закликали громадян економно споживати електроенергію, пам’ятаючи про величезний дефіцит в енергосистемі країни.

Щодо води, то тут тарифи у кожному регіоні свої, і подорожчання послуг також відбувається за індивідуальними графіками. З 1 травня 2024 року вартість водопостачання зросте у деяких невеликих містах України, тоді як великих міст країни це не торкнеться.

Пенсії: хто отримає надбавку

У травні українські пенсіонери отримають традиційні вікові надбавки – йдеться лише про тих, кому понад 70 років. Другою умовою отримання вікової надбавки є розмір пенсії: вона не повинна перевищувати 10 340,35 грн.

На сьогодні людям, яким виповнилося 70 років, передбачено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 300 грн, громадянам 75-80 років – 456 грн, старше 80 років – 579 грн.

Надбавка до пенсії здійснюється автоматично, до Пенсійного фонду звертатися не потрібно.

Обмін електронними документами із податковою: є зміни

З 1 травня набудуть чинності зміни до Порядку обміну електронними документами з органами контролю. Метою цих змін є забезпечення укладання угоди між Україною та ЄС щодо визнання кваліфікованих електронних довірчих послуг та імплементації законодавства ЄС у сфері електронної ідентифікації.

Зміни передбачають:

створення електронного документа завершується накладенням на нього кваліфікованого або вдосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності); у разі створення електронного документа з використанням більше одного електронного підпису та/або більше одного електронного друку його створення завершується накладенням електронного підпису або електронного друку останнім із тих, хто підписує документ.

При цьому автоматизована перевірка електронного документа включає:

підтвердження дійсності кваліфікованого або вдосконаленого електронного підпису та друку (за наявності), заснованих на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронного друку; перевірку обов’язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого або вдосконаленого електронного підпису та друку (за наявності), заснованих на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронного друку.

Також Порядок доповнили правилом, що керівник зобов’язаний для надання кваліфікованого або вдосконаленого електронного підпису на електронні документи при їх передачі до контролюючого органу використовувати особистий ключ, кваліфікований сертифікат якого надано керівником контролюючого органу.

Продукти: після Великодня можливе зниження цін

Напередодні Великодня, який цього року випав на 5 травня, багато продуктів традиційно подорожчають, тому деяке зниження цін можливе лише після свята. За словами експерта Світового Банку Оксани Руженкової, насамперед дешевшатимуть ранні овочі, але в цілому надії залишаються тільки на гаманець споживача, в якому все менше грошей.

Водночас, аналітик «Центру біржових технологій» Максим Орищак зазначає, що для весни характерне прискорення економічних процесів, у тому числі зростання цін. За його словами, до початку літа індекс споживчих цін може зрости до 6-7% (рік до року), а продовольча інфляція – до 4,5-5%.

Що стосується більш довгострокових прогнозів, то нічні заморозки 19 та 20 квітня завдали великих збитків у садах, особливо на Вінниччині. У зв’язку з цим експерти прогнозують втрату врожаю яблук та кісточкових фруктів – черешні, вишні, абрикос. А відтак і зростання цін на них.

Крім того, аналітики не відкидають зростання цін на яблука, банани, виноград, мандарини. Це пов’язано з тим, що багато виробників зберігають якісну продукцію для продажу в пізніші терміни, що призводить до обмеженої пропозиції на ринку.

Що буде з доларом

Особливих потрясінь на валютному ринку напередодні літа експерти не очікують. Але зазначають, що у травні коливання курсу багато в чому залежить від стратегії Нацбанку.

На думку засновника компанії SpiceProp Наталії Бойко, якщо швидкість ослаблення гривні збереже поточну динаміку (близько 1,8% на місяць), курс долара до червня зросте до 40,30 грн, євро – до 43,20 грн. Готівкові курси становитимуть 40,80 грн за долар та 43,70 грн за євро.

При цьому економіст Андрій Мартинюк нагадує, що позитивне рішення США щодо виділення допомоги знімає необхідність емісії для фінансування дефіциту бюджету. Отже, гривня має всі шанси стабілізуватися на рівні 39-39,50 грн за долар.

Джерело

Новини України