Перспектива компенсації. Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

Перспектива компенсації. Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

Зруйнований обстрілами військ РФ будинок у Маріуполі, вересень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

В Україні власники зруйнованого житла можуть отримати компенсацію за державною програмою «єВідновлення». Наразі компенсація доступна власникам нерухомості на підконтрольній уряду України території і там, де не тривають активні бойові дії. У Кабміні обіцяють, що згодом компенсація стане доступною усім.

Тому важливо мати документи, які підтверджували б право власності. Однак трапляються випадки, коли документи на житло залишилися на окупованій території або втрачені внаслідок бойових дій. «Новини Донбасу» дізналися, що робити у такій ситуації.

Програма «єВідновлення»

10 травня 2023 року у застосунку «Дія» з’явилася послуга «єВідновлення». Скориставшися нею, можна подати електронне інформаційне повідомлення про пошкодження або руйнування квартири чи будинку. Після надсилання такого повідомлення українці через «Дію» отримали змогу подати заявку на компенсацію за пошкодження житла.

Заяву на відшкодування втраченого житла можна подати як у центрі надання адміністративних послуг, так і у застосунку «Дія».

Отримати компенсацію можна двома способами:

  1. Сертифікат на купівлю квартири чи приватного будинку;
  2. Зарахування грошей на спеціальний рахунок. На ці гроші можна буде збудувати своє житло.

Сертифікат заборонено передавати третім особам.

Сума компенсації розраховується індивідуально та залежно від вартості зруйнованого житла. Житло за компенсацією можна буде отримати лише на підконтрольній Україні території, і його вартість має приблизно дорівнювати вартості зруйнованого житла. Різницю власник доплачує сам.

Діятиме сертифікат 5 років.

Перспектива компенсації. Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

В Україні можна отримати компенсацію за зруйноване чи пошкоджене житло. Фото: Новини Донбасу

Які документи підтверджують право власності на нерухоме майно

Перелік документів на нерухомість (будинок, квартиру) складається з:

  • технічного паспорту;
  • свідоцтва про право власності (на приватизоване майно);
  • договори дарування чи купівлі-продажу;
  • свідоцтва про право на спадщину.

Однак слід враховувати, що наявність лише технічного паспорта на нерухомість не є доказом права власності на це майно. Тому найбільш важливими є саме правоустановчі документи: свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування.

Якщо людина втратила свідоцтво про спадщину, договір купівлі-продажу, свідоцтво про приватизацію і не має документа, що підтверджує право власності на житло, потрібно отримати роздрукований витяг із держреєстру зі спеціальним QR-кодом. Цей витяг і буде підтвердженням права власності; його можна отримати у нотаріуса або у державного реєстратора.

Перспектива компенсації. Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

Зруйнований обстрілами військ РФ будинок у Севєродонецьку, вересень 2022 року. Фото: Вікторія Рощина / Новини Донбасу

Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

Є випадки, коли документи на житло залишились на окупованій території. Юристи радять шукати можливості вивезти ці документи звідти чи знайти людей, які могли б надіслати фотокопії правоустановчих документів на житло. Якщо це зробити не вдається, є ще кілька способів підтвердження права на житло.

«У разі, якщо право на нерухоме майно оформлене до 2003 року, то для того, щоб отримати дублікат документа, потрібно звернутися до нотаріуса, який видав цей документ, посадової особи органу місцевого самоврядування або Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Якщо після 2003 року, то таку інформацію людина може отримати з Державного реєстру прав на нерухоме майно самостійно через нотаріуса чи ЦНАП», — пояснив у коментарі «Новинам Донбасу» юрист Олексій Гребенар.

Однак є випадки, коли заявник не оформив права власності на нерухоме майно або не має можливості отримати дублікати правовстановлювальних документів. У такому разі необхідно звернутись до суду для встановлення права власності, – додав юрист.

Механізм обстеження зруйнованого житла на окупованих територіях

Уряд України працює над тим, щоб фіксувати зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях за допомогою супутникових знімків.

У межах цього підходу в листопаді 2023 року Мелітополь став пілотним містом на окупованій території у проєкті «єВідновлення». Упродовж трьох місяців мелітопольці могли подавати заявки на компенсацію за пошкоджене чи зруйноване житло. Загалом до Реєстру внесено 279 таких об’єктів.

Разом із тим, наразі програма «єВідновлення» за замовчуванням доступна лише власникам житла на неокупованій території, де не ведуться активні бойові дії. У Кабміні обіцяють, що згодом компенсація стане доступною усім.

Перспектива компенсації. Що робити, якщо документи на житло залишились в окупації

Компенсація за програмою «єВідновлення» наразі доступна не всім. Фото Новини Донбасу

Журналістам «Новин Донбасу» вдалося поспілкуватися з жителями, які виїхали з територій Донецької та Луганської областей, де тривають активні бої або які окуповані.

«У мене житло у Вугледарі. З огляду на те, що це територія активних бойових дій, то там немає жодної вцілілої будівлі. У липні 2023 року я зверталася до Донецької ОДА з проханням провести акт огляду знищеного житла. Мені відповіли, що це неможливо, бо там ведуться бойові дії», — зазначає одна зі співрозмовниць НД, яка попросила не називати її імені.

«Поки що механізм відшкодування працює лише щодо безпечних міст. А що робити решті, зокрема тим, чиї міста в окупації майже з початку повномасштабного вторгнення? На прикладі Донецька ми знаємо, що окупація може тривати доволі довго. І поки немає жодної альтернативи від уряду, яка дозволяла б юридично визнати, що ні міста, ні житло в них не придатні до проживання, зокрема це стосується Мар’їнки, Вугледара, Бахмута, Маріуполя та інших», — каже «Новинам Донбасу» жителька Мар’їнки Оксана.

Минулого літа міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури винесло на громадське обговорення проєкт постанови Кабміну, який визначає механізм обстеження нерухомості, що перебуває в районі проведення бойових дій або у тимчасовій окупації.

«Минув майже рік. Коли цей проєкт запрацює на практиці? Коли люди з громад, де ведуться активні бойові дії, та окупованих територій почнуть отримувати компенсацію за знищене житло? За період повномасштабного вторгнення склалася думка, що жителі цих територій взагалі можуть не отримати компенсації», — нарікає переселенка з Вугледара.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Новини України