Зарплати в Україні в найближчі три роки: оптимізм НБУ та скептицизм економістів

Зарплати в Україні в найближчі три роки: оптимізм НБУ та скептицизм економістів

Фото: Архів Коротко про

Зарплати в Україні 2024 року зростуть на 14,8%, у 2025-му – на 14,2%, 2026-му – на 8,6%. Принаймні такі очікування сформульовані в Інфляційному прогнозі Нацбанку. Наскільки це реально та й взагалі чи мають зростати зарплати під час війни? Ці питання економісти обговорили з Коротко про.

До 25 тисяч гривень за три роки

Ринок праці переживає непрості часи, проте він живий і навіть демонструє позитивну динаміку. Як бачимо, цей позитив не сховався і від Нацбанку.

Враховуючи те, що середня зарплата в Україні в 2023 році склала 17 442 грн, можемо підрахувати, до яких сум зростуть заробітки згідно з прогнозами регулятора. Виходить, якщо очікування Нацбанку стануть реальністю, то у 2024 році середня зарплата в Україні становитиме 20 023 грн, 2025-му – 22 867 грн, а 2026-му – 24 833 грн.

— Найімовірніше, цей прогноз ґрунтується на тенденції підвищення зарплат у секторі, контрольованому державою, — припустив у розмові з Коротко про економіст Владислав Банков. — Щодо реального сектора прогноз надто оптимістичний і відображає зниження кількості офіційно працевлаштованих за незмінного розміру фонду оплати праці. Поки що ми спостерігаємо фактичний спад, справедливим індикатором якого є зниження споживання палива кілька місяців поспіль.

«Цифри виглядають реально»

На думку Максима Орищака, аналітика компанії «Центр біржових технологій», прогнози Нацбанку ґрунтуються на екстраполяції поточних тенденцій в економіці в майбутнє. Вони не враховують політичних ризиків, тож можуть викликати цілком справедливі сумніви.

— Проте з економічної точки зору, з розрахунками НБУ щодо зростання номінальних зарплат у 2024 році можна погодитися, — зазначив експерт у розмові з Коротко про. – Згідно з прогнозами МВФ та Нацбанку, економіка України цього року може зрости на 4,5-4,6%. У 2023 році зростання склало 5,3%. Насправді це означає, що економіка країни розширюється, а для цього потрібно трудовий ресурс. Зараз він у дефіциті, отже, його ціна — тобто номінальна заробітна плата — продовжить підвищуватися.

Максим Орищак нагадує, що у 2023 році зростання «номіналки» склало 17,4%. Тобто очікування зростання у 2024 році на 14,8% цілком відповідає збереженню досить високих темпів відновлення економіки України. Плюс у 2024 році була різко підвищена мінімальна заробітна плата: у січні – на 6%, у квітні – на 13,0%.

– У 2023 році «мінімалка» не змінювалася, проте номінальні зарплати все одно сильно зросли, – каже експерт. – Тож 2024 рік має додатковий «козир». Якщо політичні чинники не зріжуть зростання ВВП України цього року, прогноз Нацбанку щодо збільшення номінальної зарплати є цілком досяжним.

«Зростання може бути і більшим»

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, зростання українських зарплат нинішнього року може бути значно більшим.

– Нацбанк часто не звертає уваги на те, що в Україні модель економіки відрізняється від європейської моделі, – зазначив Охріменко у розмові з Коротко про. – У нас номінальна зарплата цілком може зростати на 20% і більше, бо навіть за умов війни все працює.

Олександр Охріменко наголошує, що українська економіка дуже швидко адаптувалася. Більше того: війна до певної міри стимулювала зростання економіки, насамперед за рахунок зростання доходів військових та працівників ВПК.

— Незважаючи на мільйони біженців, що виїхали, зростає продаж товарів, люди купують нерухомість і нові автомобілі, — підсумував експерт. – Можна констатувати, що українська економіка навчилася жити за умов війни дуже швидко.

З огляду на різке зростання мінімальної зарплати у 2024 році з 6700 до 8000 грн, можна прогнозувати, що і середня цього року зросте мінімум на 20%, а то й на 25%, продовжує експерт. Що стосується 2025-го та 2026-го, зростання номінальної зарплати становитиме мінімум 16-20%. Щоправда, уточнює Охріменко, враховуючи, що у нас зростають не лише заробітки, а й ціни, реальна заробітна плата (тобто заробітна плата з урахуванням інфляції. – Авт.) зросте не більш як на 10-15%, решту «з’їдять» ціни.

Якщо зростання зарплат забезпечується емісією, це безглуздо

Ще одне актуальне питання стосується того, чи мають взагалі під час війни у ​​країні зростати зарплати?

— На сьогодні економіка не має відповіді на це питання, — каже Максим Орищак. – Стан війни для держави є форс-мажором, коли звичні економічні закони можуть працювати неправильно. Тож і рішення тут індивідуальні. Безпека — головний пріоритет, але якщо у країни є засоби для підтримки громадян, це потрібно робити.

У нашому випадку, коли дефіцит українського бюджету є величезним, підвищення заробітних плат за рахунок держави виглядає безглуздим, якщо вона фінансується за рахунок грошової емісії, продовжує експерт. Адже емісія викличе додаткову інфляцію, і фактично обнулює надбавку. Якщо підвищення заробітних плат робиться не за рахунок «включення друкарського верстата», а, наприклад, за рахунок прибутку підприємства, це позитивно позначиться на добробуті громадян і в цьому є сенс.

 Владислав Банков вважає, що зарплати повинні зростати у тих, хто безпосередньо бере участь у бойових діях. Зростання інших виплат для персоналу, не задіяного у реальному секторі, — це, швидше, плата за лояльність.

Аналітик Данило Монін каже, що зазвичай, коли немає криз і, тим більше війни, зарплати зростають приблизно так, як зростає номінальний розмір економіки.

– Загалом з урахуванням інфляції та зростання економіки цифри НБУ виглядають адекватними, – вважає Монін. — Інше питання, що криза та війна завжди завдають збитків власникам. І вони спочатку намагаються скоротити ці збитки, і тільки потім йде зростання зарплат. Щоправда зараз, оскільки війна затягнулася, вже спостерігається певне зростання через часткову нестачу робочої сили.

А ось після війни таке зростання зарплат буде цілком реальним, підсумував експерт. Хоча національна валюта, очевидно, девальвуватиме, тож у доларовому еквіваленті зарплати навряд чи зростуть. Швидше навпаки – можуть навіть трохи впасти.

Джерело

Новини України