«Водії не чекали таких радикальних заходів від ТЦК, автомобілі масово перевірятимуть»: мобілізація, повістки і покарання

"Водії не чекали таких радикальних заходів від ТЦК, автомобілі масово перевірятимуть": мобілізація, повістки і покарання

У Хмельницькій області співробітникам Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на період дії режиму воєнного стану дозволили оглядати автомобілі. Про це йдеться у спільному наказі начальника Хмельницької ОДА Сергія Тюріна та начальника Хмельницького обласного ТЦК та СП, повідомив сайт Хмельницької ОВА.

Як інформує «Today.ua», спільний наказ начальника Хмельницької ОДА Сергія Тюріна та начальника Хмельницького обласного ТЦК та СП Володимира Корпача, який передбачає запровадження огляду автомобілів, підписано 15 травня 2024 року. У ньому йдеться про те, що під час воєнного стану в цій області запроваджується перевірка документів у громадян, огляд речей, транспортних засобів, а також службових приміщень.

Чи діють подібні накази в інших областях нашої країни – нам дізнатися не вдалося. Ми не здивуємося, якщо і в інших областях запровадять такі заходи.

Також не уточнюється, про який саме вид огляду автомобіля йдеться у вищезазначеному наказі. Слід зазначити, що в Україні поліцейські мають право візуально оглянути салон та багажник автомобіля, лише якщо для цього є законні підстави та з дотриманням певних процедур.

Наприклад, поліцейські можуть поверхово оглянути ТЗ, якщо вони мають підстави вважати, що в ньому знаходиться злочинець або викрадена людина; якщо у ТЗ є заборонені чи небезпечні предмети; якщо ТЗ є знаряддям злочину. Також правоохоронці можуть візуально оглянути машину, якщо вона стоїть у тому місці, де може бути скоєно злочин.

В Україні співробітникам ТЦК дозволили оглядати автомобілі

Перед поверхневим оглядом поліцейські мають попередити водія про його права. Водій має право вимагати від поліцейських назвати причину поверхневого огляду автомобіля. Свідків при поверхневому огляді не передбачено, тому юристи рекомендують уважно стежити за правоохоронцями, щоб вони нічого не підкинули незаконного. Водій може вести відеозапис поверхневого огляду. Відеозйомка ведеться також нагрудними камерами поліцейських.

Під час поверхового огляду поліцейські мають право вимагати відчинити двері салону та багажник. Але вони не мають права проникати до салону ТЗ.

Раніше Касаційний кримінальний суд Верховного Суду України у справі № 756/11581/15-к дійшов рішення, що огляд автомобіля на підставі згоди водія, отриманої під загрозою притягнення до кримінальної відповідальності та вилучення ТЗ на штрафмайданчик, є незаконним.

Також У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який може стати революційним. Якщо депутати його ухвалять, то в Україні різко зросте кількість трудових ресурсів, а також збільшаться податкові надходження. Йдеться про ухилянтів від мобілізації. Їм можуть замінити кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на великий штраф або примусові роботи.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який кардинально змінить покарання для ухилянтів від мобілізації — today.ua

Такий законопроект №11260 вже з’явився на сайті ВР України.

Автор документу — депутат Анатолі Бурміч. У пояснювальній записці до законопроекту він зазначає, що за ухилення від військової служби під час мобілізації чинним законом передбачено жорстке кримінальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. Проте, ув’язнюючи ухилянтів, держава шкодить собі як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

Депутат вважає для ухилянтів недоцільним покарання у вигляді позбавлення волі

По-перше, зазвичай кримінальне покарання з позбавленням волі призначають для злочинців, які є суспільно небезпечними. Проте серед ухилянтів, навпаки, важко знайти осіб, які реально могли би загрожувати суспільству.

«Сам по собі встановлений судом факт ухилення особи від призову на військову службу не свідчить про те, що перебування такої особи в суспільстві становить небезпеку для суспільства, для оточення, для окремих людей», — пише нардеп.

По-друге, позбавлення волі потребує додаткових бюджетних витрат. Адже держава має на якісь кошти утримувати ув’язненого. Ці гроші можна було би спрямувати на потреби війська, а не на утримання тих, хто всіляко уникає військової служби. До того ж, для всіх засуджених треба знайти місця утримання.

Крім того, загальновідомо, що колонія – не найкраща «школа життя». Потрапивши в середовище рецидивістів абсолютно безпечною для суспільства людиною, ухилянт може вийти звідти вже небезпечною особою. У кращому випадку він потребуватиме тривалої соціалізації, у гіршому – незабаром піде на нову «ходку».

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який кардинально змінить покарання для ухилянтів від мобілізації

По-третє, завдяки застосуванню інших видів покарань, які не передбачають позбавлення волі, але передбачають примусову працю або чималий штраф, держава отримає додаткову робочу силу і додаткові бюджетні надходження.

«Трудова діяльність таких засуджених на підприємствах в різних галузях економіки (замість відбування покарання у виді позбавлення волі з ізоляцією від суспільства) допоможе зберегти економічну активність вітчизняних підприємств та українську економіку (чимало підприємств зараз відчуває дефіцит кадрів), а ізоляція від суспільства таких засуджених може лише поглибити проблему дефіциту кадрів у різних галузях економіки», — пояснює ініціатор законопроекту.

Замість позбавлення волі автор законопроекту пропонує вживати до ухилянтів інші методи покарання

Зокрема, він пропонує такі варіанти покарань:

кримінальне покарання у вигляді штрафу 51 000 до 85 000 грн; громадські роботи на строк від 160 до 240 годин; виправні роботи на строк від одного до двох років; обмеження волі на строк від одного до двох років.

Очевидно, що в разі ухвалення такого закону держава отримає великий додатковий трудовий ресурс у вигляді 2-3 мільйонів (за приблизними оцінками саме така кількість ухилянтів перебуває «у підпіллі») працездатних чоловіків. Це дозволить закрити вакансії на багатьох важливих підприємствах, а також пожвавити вітчизняну економіку. Крім того, це може відчутно збільшити бюджетні надходження.

Новини України