Злотий проти долара: хто зараз головніший в Україні і де вигідніше купувати польську валюту

Злотий проти долара: хто зараз головніший в Україні і де вигідніше купувати польську валюту

Фото: freepik.com

Повномасштабна війна та евакуація українців за кордон вплинули на популярність валют в українських обмінниках. Наприклад, російський рубль, який ще на початку 2022-го був присутній на кожній вуличній табличці обмінних пунктів, зі зрозумілих причин зник без сліду. Вакантне третє місце посів польський злотий.

Чи впливає ця зміна популярності на курс валют в Україні, чи європейська валюта витісняє долари і де вигідніше здійснювати обмін готівкових гривень на злоті – у Польщі чи в Україні? Відповіді на ці запитання редакція Коротко про обговорила з експертами.

«Ніякого витіснення долара немає»

Курс злотого на табличках обмінних пунктів в українських містах створює чітке враження, що польська валюта може поборотися за популярністю з євро чи навіть із доларом. Але, кажуть експерти, це враження оманливе.

— НБУ раз на місяць публікує статистику щодо ввезення та вивезення готівкової валюти офіційними каналами, — зазначив у розмові з Коротко про фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. — Згідно з цією статистикою, дійсно з початку війни фіксується зростання ввезення злотого та євро в Україну. Але в загальному обсязі з початку війни злотий займає лише 0,1%, євро – близько 17%, а долар – 82%.

Згідно з офіційною статистикою Нацбанку, з травня 2022-го до березня 2024-го в Україну було завезено готівки в еквіваленті 17,2 млрд доларів, наводить цифри експерт. З них у доларах США – 14,3 млрд доларів, у євро – 2,8 млрд доларів, у злотих – всього 15 млн доларів. Відповідно, підсумував Шевчишин, жодного витіснення долара не фіксується принаймні офіційно.

— Неофіційно, ймовірно, можливі деякі флуктуації показників (відхилення цифр від середнього значення. – Авт.), але гадаю, що загальний розподіл валют зберігається, — зазначив Андрій Шевчишин. – По-перше, ми маємо традиції. По-друге, банки та обмінні пункти також більше працюють із традиційними доларом та євро, і далеко не всі ведуть операції з широким списком валют. А якщо й ведуть, то курси з них далекі від ринку. Отже, простіше та вигідніше працювати з доларом та євро. Та й біженцям наявність цих валют дозволить обміняти їх у будь-якій країні.

Щодо майбутніх змін, то, вважає експерт, враховуючи, що Україна йде до ЄС, популярність європейської валюти зростатиме.

– Валютні зміни підтверджуються у динаміці курсів, – зазначив у розмові з Коротко про аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. – З лютого 2022 року гривня до злотого подешевшала на 44%, до євро – на 40%, а до долара США – на 34%. Тобто можна сказати, що попит на польську та європейську валюти в цей період був вищим, ніж на американську. Це підтверджує усунення «центру важкості» економічних інтересів українців до європейського регіону.

Долар і євро, як і раніше, залишаються у фаворитах українців, продовжує експерт. І хоча європейська валюта трохи спонукає американську, остання все-таки залишається лідером переваг.

— Втім, у цьому рейтингу переможець не принциповий, — підсумував аналітик. — Долар та євро – це дві сторони однієї медалі. Основна частина всіх операцій проводиться в цих двох валютах, а першість серед них не така вже й важлива.

Вплив біженців на курс

За даними ООН, на 19 квітня 2024 року в Польщі було 956,6 тис. українців. Невже така кількість нових «користувачів злотого» з України не впливає на курс польської валюти в нашій країні?

– Популярність дорівнює попиту, а зі зростанням попиту зростає ціна, – каже Андрій Шевчишин. – І завезення готівки банками – це ціла процедура, і далеко не проста. Наприклад, на початку війни був шалений попит на готівку долар та євро, і при цьому великі проблеми з логістикою. Це призвело до курсових гойдалок та швидкого подорожчання готівки в обмінних пунктах.

Купівля неконвертованих валют — це проблема, навіть якщо є попит. За словами Шевчишина, такої валюти не вистачає, а продають її не всі гравці. В результаті така валюта стає переоціненою та невигідною для покупки. Тому значно простіше купити долар чи євро і вже цю валюту обміняти в країні перебування.

– Безумовно, кількість біженців підвищує обіг нетрадиційних для України валют. Але у загальному обігу це все одно дуже малі цифри, – зазначив Андрій Шевчишин.

Банкіри також вважають, що кількість наших співвітчизників у Польщі мало впливає на курс злотого в Україні. Адже злотий не є дефіцитом, а гривня не прив’язана до злотого жодним чином.

Де вигідніше міняти валюту

Максим Орищак зазначає, що сьогодні гривня має меншу надійність, ніж злотий. Українська валюта найближчими роками буде схильна до девальваційних процесів, тому, вважає аналітик, якщо немає необхідності тримати гроші в гривні, краще залишатися в надійнішій валюті. Якщо це злотий – нехай буде злотий.

— У разі погіршення ситуації на фронті чи в економіці спред при купівлі іноземної валюти в українських обмінниках буде розширюватися, а це додатковий ризик перебування у гривні, — каже Орищак. — Не кажучи вже про її перманентне ослаблення.

Але де ж вигідніше здійснювати обмін готівкових гривень на злотих та готівкових злотих на гривні – в Україні чи Польщі?

– Треба розуміти, що популярність злотого суто побутова, ситуативна, і при цьому курс в Україні та Польщі практично не відрізняється. Вони не однакові, але різниця не є суттєвою, і така сама ситуація складається з іншими валютами в інших країнах, — пояснили Коротко про в одному зі столичних банків.

За словами Андрія Шевчишина, і в Україні, і в Польщі курс матиме дуже широкий спред між ціною купівлі та продажу. Тож простіше та вигідніше або вести обмін з іншими знайомими українцями, яким потрібні злоті чи гривні, або проводити операції через банківські картки, де курс буде близьким до реального.

Загалом експерти зазначають, що злотих на гривні вигідніше обміняти в Україні, а не в Польщі. Причому чим далі від кордону з Україною, тим дорожче коштуватиме покупка злотих. У будь-якому разі, при обміні валюти в будь-якій країні варто уникати обміну на вокзалах, аеропортах та готелях. Там дуже велика різниця між купівлею та продажем, тому валютно-обмінні операції, як правило, невигідні і покупцям, і продавцям.

А от якщо гроші у вас уже в євро, вигіднішою операцією буде обмін євро на злоті в Польщі, адже в Україні обмінний пункт спочатку придбає у вас євро на гривні, а потім за ці гривні продасть злоті.

Джерело

Новини України