Понад 7600 жителів Кіровоградщини отримали медичну допомогу завдяки проєкту UNFPA

Понад 7600 жителів Кіровоградщини отримали медичну допомогу завдяки проєкту UNFPA

З березня минулого року на території Кіровоградщини працює бригада сексуального та репродуктивного здоров’я. Вона була створена та діє у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

За цей час команда здійснила понад 300 виїздів, побувала у всіх чотирьох об’єднаних районах, зараз працюють на території Голованівського. Під час прийомів вдалося обстежити більше 7600 пацієнтів.

Понад 7600 жителів Кіровоградщини отримали медичну допомогу завдяки проєкту UNFPA

Як розповіла регіональний координатор проєкту Наталія Журжер, за весь час роботи проєкту колектив бригади лишався тим самим. Вони працюють на базі центру планування сім’ї. Там зовсім відсутні терапевтична структура – тому використовують лікарів-гінекологів, які мають підготовку як лікарі загальної практики сімейної медицини. Вони й працюють у складі бригади.

«Два лікаря бригади пройшли навчання по УЗД, в тому числі щитовидної залози та органів брюшної полості. Тому тепер під час прийомів проводимо і такі дослідження. Також є плани долучати до роботи кардіологів, та ендокринологів, але поки що не вдається знайти спеціаліста в умовах кадрової нестачі. Доводиться надіятися лише на власні сили: консультуємо, рекомендуємо тощо», – зазначає координатор проєкту.

Звісно, виходить велике навантаження: два акушера-гінеколога та два терапевта, які ще й акушери-гінекологи. І все ж лікарям подобається, їздять з задоволенням. І такого, щоб хтось відмовлявся від виїздів, немає.

За час діє проєкту змінився підхід до організації роботи. Враховуючи те, що деякі райони знаходяться на великій відстані – до Гайворона, наприклад, треба їхати біля чотирьох годин – бригада виїжджала в вісім годин ранку. На місці була у 12. Робили до 16 і поверталися поганими дорогами. Навантаження були величезними. Лікарі скаржилися на біль у хребті. Тоді вирішили змінити роботу: домовилися з головними лікарями центрів ПСМД центральних районних лікарень. Ті надають місце, де бригада може переночувати – наприклад, VIP-палати в лікарні.

Таким чином отримали змогу працювати без виїзду три дні з двома ночами відпочинку. При цьому економлять і дороге паливо, і безцінний час, витрачаючи власне здоров’я – замість того, щоб трястися в авто, приймають пацієнтів.

«Інколи доводиться стикатися з такою проблемою. Бригада має назву сексуального та репродуктивного здоров’я. Тому повинні оглядати людей репродуктивного віку. Але приходять й люди значно старшого віку. І коли їм починаємо розказувати, що дивимося саме таких людей – ті обурюються. Хоча їх теж шкода: не всі можуть попасти до терапевта, пройти тест на цукор, дослідити щитовидну залозу. На мають можливості поїхати до райцентру: погані дороги та сполучення, висока вартість тощо. Тому вважаю за потрібне дещо змінити напрямок та назву бригад в проєкті. Хоча практично не відмовляємо у допомозі жінкам будь-якого віку», – ділиться Наталія Журжер.

Кожен день доводиться стикатися з цікавими випадками – їх кількості вже й не назвати. Наприклад, на минулому тижні звернулася жінка 65 років. На УЗД органів малого тазу в неї виявили… вагінальну спираль давно застарілого зразку. Жінка навіть забула про неї. Спіраль вилучили, все закінчилось добре.

Після виїздів до команди багато хто дзвонить та дякує – ті самі фельдшери вдячні за допомогу, бо не всіх могли направити за призначенням.

Понад 7600 жителів Кіровоградщини отримали медичну допомогу завдяки проєкту UNFPA

Медики бригади не женуться за кількістю прийнятих людей – вважають головним якість. Тим не менш в кожний виїзд приймають до 25 пацієнтів. За час роботи лікарі впевнилися, що програма потрібна, працювати над нею необхідно. І кожне збережене здоров’я чи навіть життя додає їм сил та натхнення для подальшою роботи – до звичайного щоденного подвигу.

Новини України