Від початку повномасштабної війни російська армія захопила майже 70% території Запорізької області. Перші колони ворожої техніки почали з’являтись на околицях українських селищ та міст ледь не в перший день великої війни. Для багатьох людей це стало справжнім шоком.
Як вижити в окупації та як безпечно тримати зв’язок з рідними та близькими, які знаходяться на підконтрольній Україні території — далі в матеріалі 061.
Варто розуміти, що з окупованих територій виїхали далеко не всі, хто хотів. І мова тут зовсім не про “зраду” чи “колаборантство”.
Більшість людей залишилась жити на ТОТ через те, що не може залишити батьків чи інших родичів. Ще частина — просто не має грошей аби виїхати і тому тримається за будинок та майно, яке наживали все життя. Є й такі, кого банально не випускають самі ж загарбники.
Людям, які чекають на ЗСУ та змушені бути в окупації, треба зрозуміти одну річ: їхнє головне завдання — вижити.
“Треба розпочати з психологічного стану людини. Скажу на своєму прикладі, коли я був в окупації, то довго не міг знайти себе. Нам постійно казали, що робіть все що завгодно, але ви повинні вижити. Тож, головне завдання — вижити, будь-якою ціною, все інше — другорядне”, — розповідає фахівець з питань кібербезпеки (ім’я чоловіка не називаємо з міркувань безпеки, адже в окупації в нього залишаються близькі люди).
Наш співрозмовник ділиться, аби вижити на ТОТ, треба обрати певну модель поведінки.
“Це може бути, наприклад, модель розвідника. Тобто, ти маєш уявити себе розвідником, маєш виходити на вулицю, посміхатись, спілкуватись. Ти не маєш бути пригніченим, не маєш привертати до себе якусь додаткову увагу. Так, це не вийде одразу, бо коли твоє місто окуповане і по вулиці ходять люди з автоматами, їздять БТР, танки — це не просто пригнічує, це робить страшні речі з психікою, починається депресія. У мене були такі знайомі, які тільки те й робили, що сиділи і читали українські новини. Так не можна. Було і таке, що чеченці приходили посеред ночі і світили у вікна ліхтарями. Для чого? Не знаю. Було й таке, що посеред ночі вони стукали у двері, ти їх відкриваєш, а там озброєнні росівійськові, які питають: “квартира вільна?”. На вулицях скрізь черги, всюди плакати про росію, але ти маєш усвідомити: головне — залишитись живим, вижити”, — каже чоловік.
Він радить придбати (за можливості) новий телефон, в якому буде стояти виключно російська сім-картка. Це буде початком життя “з нуля”.
Українську картку не треба викидати, але і носити із собою її теж не варто. Більше того, її не можна вставляти в “російський” телефон. В ідеалі, у людини має бути два гаджети.
“Використовуйте її (українську сімку) лише вдома, бо якщо у вас її знайдуть, то зможуть відновити всі ваші листування. Більше того, можна простежити, з якого телефону було листування. З російських сімок не спілкуйтеся з проукраїнськи налаштованими людьми. Жодних контактів, які вас можуть скомпрометувати, в вашому новому телефоні не має бути. Російська сімка має бути чиста. Але, тут варто розуміти, мова про кришталеву прозорість. Не переносьте номери з української сімки на російську. Особливо, людей, які займали певні посади в правоохоронних чи силових відомствах. Навіть якщо людина підписана не як, наприклад співробітник СБУ. Окупанти мають гарну базу і там може бути і цей номер і тоді у вас будуть дуже великі проблеми”, — попереджає фахівець.
Він закликав не використовувати Вайбер і Телеграм. Адже, на жаль, саме в Телеграмі ворог має можливість відновлюють листування за роки.
“Офіс “Мета” (“Facebook) знаходиться в Москві. Вони співпрацюють з ФСБ. Не так активно, як Павло Дуров (Телеграм), але в Facebook блокують проукраїнські дописи i за рішенням суду “Мета” надасть їм доступ до листування. Вотсап також не є безпечним. Є Сігнал, Елемент і інші аналоги. Але (!), якщо під час перевірки загарбники знайдуть додаток, який вони не можуть читати, то будуть дуже великі проблеми. Чому? Бо вони не розуміють, що саме від них приховали”, — говорить фахівець.
Крім того, варто пам’ятати про VPN, які постійно потрібно змінювати. Знати треба і про такий важливий момент, що майже всі VPN пишуть історію. Це говорить про те, що провайдер бачить, що саме ви шукаєте в інтернеті і цю інформацію може передати ворогу, наприклад, на вимогу суду.
Фахівець радить людям, які з ТОТ виходять на зв’язок з тими, хто перебуває на підконтрольній Україні території, максимально обережно використовувати захищені месенджери, антидетект-браузер (це особливий різновид браузера, який у зміненому вигляді передає ваші дані сайтам, якими ви користуєтесь) та VPN.
Раніше ми писали про те, як виїхати з окупації.